Sınav Kuralları

Anasayfa » Sınav Kuralları
share on facebook  tweet  share on google  print  

Sınav Kuralları

 

 

ULUSLARARASI İKTİSAT DERSİ SINAVLARINDA ÖĞRENCİLERİN UYMASI GEREKEN ÖNEMLİ KURALLAR

 

1)     Her öğrenci listelerde belirtilen salonlarda ve sıra numarasında sınava girecektir. Sınav imza listeleri sınıflara göre düzenlenmiştir. Kendi sınıfında ve sırasında sınava girmeyen öğrencinin imza listelerinde ismi olmayacaktır ve sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav günü karışıklıkları önlemek için her öğrenci sınava giriş salonunun adını ve sıra numarasını not etmelidir. Sınav listelerinde ismi çıkmayan öğrenciler Sınavdan önceki mesai günlerinde ilan edilen çalışma saatleri arasında İlan edilen yere ve kişiye müracaat etmelidir.

2)     Kimliği olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır. Sınavda her öğrenci kimliğini sırasının sağ tarafına koymalı ve sınav sonuna kadar kaldırmamalıdır.

3)     Sınavlara dersle ilgili olsun veya olmasın kitap, defter vb. malzemelerle gelinmeyecektir. Bu malzemeler sınav salonuna alınmayacaktır. Tedbirinizi sınav öncesinde alınız.

4)     Cep telefonları ile sınava girilmesi yasaktır. Telefonlar sessizde veya kapalı bile olsa sınav salonuna alınmayacaktır. Ona göre tedbirlerinizi sınav öncesinde alınız.

5)     Hesap makinesi  kullanılmayacaktır. Kalem, silgi vb. alışverişi yasaktır.

6)     Her öğrenci adını-soyadını, numarasını ve imzasını soru kağıtlarına ve optik cevap kağıtlarının sol üst köşesindeki yere tükenmez kalemle yazacaktır. Optik cevap kağıtlarında diğer bölümler ve cevaplar kurşun kalemle doldurulacaktır. Bu kurala uymayan öğrencilerin sınav kağıtları okunmaz ve notları ilan edilmez.

7)     Sınavlardan önce, sınav sırasında veya sınavdan sonra görevli gözetmenlere soru sormak veya herhangi bir diyaloğa girilmesi yasaktır.

8)     Sorularda hata yoktur. Sorulardan ne anlıyorsanız en uygun cevabı veriniz. Sorularda bir hata olması veya öğretim üyesinden kaynaklanan bir sorun olması halinde, sınav esnasında gerekli açıklamalar yapılır veya sınav sonrasında gerekli işlemler mutlaka yapılacaktır.

9)     Sıraların üzerinde ve yakınınızda dersle ilgili bir yazı olup olmadığını öncelikle kontrol ediniz. Eğer varsa, görevliyi durumdan haberdar ediniz.

10)   Geç kalan öğrenciler sınava alınmayacaktır. Sınavdan çıkışta, sınav salonu ve koridorlar sessizce boşaltılmalıdır. Sınav esnasında sessiz olunuz ve sıranızda sınavın başlamasını bekleyiniz.

11)   Bu konularda öğrencilerin gerekli dikkati göstermesi önemle rica olunur. Unutmayınız ki sınav kurallarını titizlikle uyulması hem yasalar, hem de medeniyet gereğidir. Sizlerin de medeni olduğunuz kesindir.

12)   Devamsızlıktan kalan öğrenciler dönem sonu sınavına giremezler. (Karadeniz Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim,Sınav, Değerlendirme ve Öğrenci İşleri Yönetmeliği, Madde 14). Devamsız öğrenci listesinde adı olmasına rağmen, devamsızlıktan kaldığı kesin olmasına rağmen, çeşitli bahanelerle sınavı giren öğrenciler hakkında yasal soruşturma açılması için müracaat edilecektir.

13)   Sınavdan ilk 15 dakika içinde kesinlikle çıkılamaz. Gözetmenler,  yoklamayı yaptıktan sonra, herhangi bir sorun yoksa çıkmanıza izin verir. Sınavdan çıkan öğrenciler tekrar sınava alınmazlar

14)   Yukarıda belirtilen kurallardan birine veya birkaçına uymayanların sınavı geçersiz sayılacaktır.

Ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin Sınav Kurallarını okumak için tıklayınız.