Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

TRABZON KALKINMA AJANSI

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » TRABZON KALKINMA AJANSI
share on facebook  tweet  share on google  print  

TRABZON KALKINMA AJANSI

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

TRABZON KALKINMA AJANSI

Kenan ÇELİK

 

Trabzon’a kalkınma ajansı kuruldu.

 

Trabzon’a yapılmış en büyük yatırım veya iyilik olarak anlatılıyor.

 

Daha değil, Trabzon’un ulu babaları genel sekreterin kim olacağına kilitlendi. Emin adımlarla da yollarına devam ediyorlar.

 

Demek ki bu genel sekreterlik kaymakamlıktan daha yüksek veya avantajlı bir makam. Yoksa kaymakam bırakıp da kalkınma ajansı genel sekreterliği yapar mı?

 

İnşallah Trabzon’a faydalı olur.

 

Kalkınma ajansı ne iş yapar? Bir yerde kurulduğunda, o yer veya o bölge zengin olur mu?

 

Konuşma şekli aynen öyle. Kalkınma ajansını lütfettiler, artık Trabzon en gelişmiş ilimiz olacak, hatta Türkiye ekonomisini sürükleyecek.

 

Diyelim ki her ile bir kalkınma ajansı kurulsa, bütün ekonomik sorunlar çözülecek demek midir?

 

Öyle olsaydı, başka bir şey yapmaya gerek kalmazdı. Kur ajansları, iş bitsin.

 

Kalkınma ajansının ilimize kurulması iyi bir şeydir. Niye kuruldu diye sormaya gerek yok. Hatta teşekkür edilmelidir. Ama bu işi bu kadar da büyütmeyelim.

 

Yatırım potansiyeli olmayan bir ilde, yatırım kriterlerinin olmadığı bir yerde, değil kalkınma ajansı, başbakanlığı bile oraya taşısanız, fark eden hiç bir şey olmaz.

 

İş adamlarını değiştirme lüksümüz var mı? Dağları düz ova yapma imkanımız var mı? Gerçek çoklu ortaklıkların oluşturulması ve devam etmesi imkanımız var mı?

 

Demiryolunun bile olmadığı bir ilde kalkınma ajansı neler yapabilir bilemiyorum.

 

Ancak, bazı yararları hemen ortaya çıktı. En azından birkaç kişilik istihdam alanı yaratılmış oldu. Biri genel sekreter. Ama o dışarıdan geliyor. Trabzon’un işsizliğini azaltmada bir etkisi olmadı.

 

Yakında sekreterler, uzmanlar, danışmanlar, hatta baş danışmanlar, muhasebeciler, satın almacılar da alınır. Bazı projeler yaptırılır. Bazı insanlara iş ve gelir imkanı sağlanır.

 

Birkaç istihdam alanı daha. Eğer bizim yakınımızı veya bu işlere alırsalar, başlarız yağ çekmeye, alkışlamaya. Eğer bizim önerdiğimiz on kişiyi alıp birini bile almazsalar, başlarız bu köşelerden eleştiri yazıları yazmaya.

 

Böylece, Trabzon’un ve Karadeniz bölgesinin kalkınma masalı yıllar boyu devam eder gider.

 

Dileriz ki, işler ehline verilir. (Hadis). Gerçek bir kalkınma ajansı olarak hizmet verir. Bazı ulu babaların eskiden kalma statükocu söylemlerine göre hareket edilmeyeceğini umarım. Bu ulu babalar ilgili yerleri şimdiden en avantajlı şekilde bağlama eylemlerine başlamışlardır bile. En azından rakiplerini karalamaya. Karalayarak, kötüleyerek rakiplerini saf dışı bırakırlar. Ondan sonra da kendilerine mecbur kalınır. Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

 

Ancak, şunu hemen söyleyeyim ki, kalkınma ajansının işi biraz zor gibi.

 

İnşallah başarılı olur. Trabzon’a hayırlı olsun.

 
Kaynak : Prof.Dr.Kenan ÇELİK
Tür : Ekonomi Tarih : 01.10.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this