Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

OLİMPİYATLARIN BÖLGE EKONOMİSİNE KATKISI

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » OLİMPİYATLARIN BÖLGE EKONOMİSİNE KATKISI
share on facebook  tweet  share on google  print  

OLİMPİYATLARIN BÖLGE EKONOMİSİNE KATKISI

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
OLİMPİYATLARIN

                Son yıllarda Karadeniz Bölgesi ekonomisi için en sevindirici haber gelmiştir. 2011 yılında Avrupa Gençlik Olimpiyatları Trabzon’da yapılacaktır. Nasıl olduğunu tartışmaya artık gerek yoktur. Bundan sonra ne olacağını ve ne olması gerektiğini tartışmalıyız artık. Öncelikle de emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekir.

                Bölgemize ekonomik açıdan büyük katkıları olacaktır. Peki nedir bu katkılar? Kimler, ne kazanacaktır? 2011 yılına sadece 4,5 yıl kalmıştır. Her şey bu süre içinde yapılacaklara bağlıdır.

                Öncelikle, bölgede mevcut spor tesisleri yenilenecek ve olimpiyat standartlarına yükseltilecektir. Diğer taraftan da yeni spor tesisleri yapılacaktır. Sadece Trabzon merkezinde değil, yakın illerde ve ilçelerde de müsabakalar oynanabileceği gibi, oralarda da yatırımlar yapılacaktır. Bu faaliyetlerin bölge müteahhitlerine ve malzeme satıcılarına büyük iş imkanı sağlayacaktır. Karadeniz ekonomisinde bir canlanma kendini hissettirecektir. Örneğin, 1996 Atlanta Olimpiyatları 5.1 milyar dolar ekonomik hareketlilik getirmiştir. 176 milyon dolarlık vergi geliri sağlamış, alındığından itibaren 77 bin kişilik ek istihdam yaratmıştır. Bu rakamlar 1992-1996 yılları arasındaki hazırlık yatırımlarını kapsamaktadır. Elbette Trabzon’da yapılacak olimpiyat bu kadar fazla olmayacaktır.

Olimpiyatlar bittikten sonra dünya klasında spor tesislerin sahip olunacak ve bundan sonra yapılacak her olimpiyata ev sahipliği yapmak için en önemli aday şehirlerden biri Trabzon olacaktır.

Trabzon ve yakın il ve ilçelere önemli miktarda sporcu, antrenör, idareci, gazeteci, tv yapımcıları, spor yazarları vb. gelecektir. Hatta sporcuların küçük yaşta olması dolayısıyla çoğunun ailesi ve yakınları da gelecektir. Seyirci olarak yerli veya yabancı turist akını olacaktır. Bu kalabalığı bölge ekonomisi hissedecektir. Örneğin Atlanta Olimpiyatlarında 197 ülkeden 10600 sporcu, 5500 antrenör ve idareci katılmış, 11 milyon bilet satılmıştır. Bölgemizde otel, konaklama yerleri, yeme içme ve eğlence yerlerinin sayısı ve kalitesinde artışlar olacaktır. Her tür tesise talep artacaktır. Ayrıca, bölgemizdeki tarihi ve turistik yerlere ziyaretler de artacaktır.

Yöresel hediyelik eşya, giyim, spor malzemeleri satışı artacaktır.

Sponsorluk gelirlerinde atacaktır TV yayınlarından gelir elde edilebilecektir. Örneğin, Atlanta Olimpiyatlarında Dünya televizyonlarından 2.2 milyon izleyici, 3000 saat dolayında 26 spor dalında 271 müsabakayı izlemiştir. Elbette Trabzon için bu rakamlar çok daha az olacaktır.

Sadece doğrudan spor tesisi yatırımları değil, dolaylı olarak turizm yatırımları da artacaktır. Yeni oteller ve yeni yatak kapasiteleri, yeni restoranlar vb.

Asıl önemlisi de, Trabzon şehrini hatta Trabzon markasını olimpiyata katılan tüm ülkeler iyi tanıyacaktır. Çok büyük reklam ve tanıtım yapılacaktır. Sonraki yıllarda, ticaret yapmak veya turizm için Trabzon tercih edilebilir iller arasında yerini alacaktır. Ancak reklamımızı iyi yönde yapmamız gerekir. Organizasyonda aksaklıkların olması, o günlerde şehirde nahoş olayların meydana gelmesi, sporcu kafilelerinin rahatsız edilmesi veya isteklerinde tam olarak tatmin edilmemesi, sahaya seyircilerin girmesi gibi olaylar yıllarca silinemeyecek olumsuz imaj bırakacaktır.

2011 gençlik olimpiyatlarının bölge ekonomisine katkılarının ne kadar olacağını tam olarak tahmin etmek mümkün değildir. Yapılan tahminlere göre 100-150 milyon dolarlık bir ekonomik katkı, 5000 kişilik sporcu, hakem, antrenör ziyaretçi. Önümüzdeki 4.5 yıl içinde yapılacak hazırlıklar ve tanıtımlar ne derece isabetli olursa, getiri de o derece artacaktır. Acaba bu süre sonunda, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, Vali, Belediye Başkanı, Rektör, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, Olimpiyat Komitesi Başkanı, Trabzon Spor başkanı kim olacaktır. Hepsi değişecek veya değişmek üzere olacak gibi görünüyor. Kim olursa olsun, hiç koltuktan inmeyecekmiş gibi çalışmaları gerekiyor. Kimsenin Trabzon’un bu şansını kötüye kullanma lüksü yoktur. Tarih onları affetmez.

Bu arada, olimpiyatlar süresince en çok görecekleri ve küçük sporcuların büyüyünce de unutmayacakları, şehrin en güzel yerindeki dumanı tüten vergi rekortmeni olmaya aday gösterilen..! fabrikamız ile atık yağlar ve hurdalarla dolu sanayi mahallemiz olacaktır. Yüzümüz kızarmayacak mı?

Olimpiyatların merkezi, tesisleriyle ve konaklama kapasitesiyle KTÜ olacaktır. Sahil tesisleri pek çok organizasyonu en kaliteli şekilde gerçekleştirecektir. Sanıyorum 2011 yılına kadar, KTÜ Sahil tesislerinde üç ay önce patlamış ve açıktan akan kanalizasyon Trabzon Belediyesi tarafından tamir edilir. Defalarca yapılan yazılı ve sözlü başvurulara rağmen Trabzon Belediyesi bu lağımın açıktan akmasını engellememiştir. İnanmayan buyursun baksın. Kişisel küsmeler, kamusal hizmetlerin yürütülmesini engellememelidir. Olaya artık olimpik düzeyde bakalım. Yukarıda saymadım ama olimpiyatların lağımları kanalizasyondan akıtmak gibi bir faydası da olacak galiba. Çünkü, 4.5 yıl sürede neler, kimler değişmez ki.

Sonuç olarak, olimpiyatların sadece Trabzon’a değil, bölgedeki tüm il ve ilçelerin ekonomisine önemli katkıları olacaktır. Bu katkılar 2007 yılının başından 2011 yılının sonuna kadar devam edecektir.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 14 Aralık 2006, Perşembe
Tür : Gündem Tarih : 16.12.2006
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this